Championship Show 2015


Dog Judge – Mrs D Morgan

Special Veteran Dog (7-9 years) (7)

  • 1st Russell’s Ch Willingwisp Star Trooper
  • 2nd Wayman’s Beetelian Indian Brave
  • 3rd Ellis’ Ch Spinneyhill Rainmaker of Railfield
  • Res Wood’s Ch Ardencote What a Cracker
  • VHC Bellamy’s Palmik Midnight Express

Special Veteran Dog (10 + years) (2:1)

  • 1st Traylor’s Who’s The Daddy

Minor Puppy Dog (11)

  • 1st Wilton Clark’s Shalfleet Simply Jeeves
  • 2nd Whitehead’s Citycroft High Society
  • 3rd Osborne’s Softouch Ever So Clever at Derohan (Imp Fin)
  • Res Blanks’ Azarin Dundun with Westmount
  • VHC Wheeler’s Adagio Empire of the Sun for Ranveli

Puppy Dog (13:2)

  • 1st Lawley’s Lawleymoon Time Will Tell
  • 2nd Wood’s Ardencote Star Gazer
  • 3rd Softouch Ever So Clever at Derohan (Imp Fin)
  • Res Bennett’s Alamayn Solstice Sun
  • VHC Butcher’s Pelyma Prince of Thieves

Junior Dog (17:2)

  • 1st James’ Drakesoak Halloween Twist
  • 2nd Howgate & Hull’s Palmik Strike It Right
  • 3rd Wayman’s Speymalt See the Stars at Scarletfair
  • Res Cahil & Timberlake’s Chipperlake Sail Away
  • VHC Boughton’s Danluke Double Tango with Ipanema

Yearling Dog (13)

  • 1st Whitaker-Crosby’s Mulcair May Contain Nutz JW
  • 2nd Marston-Pollock & Mawson’s Montventure Valentino of Falconcrag
  • 3rd Gillam’s Glantam Great Ziegfield
  • Res Foord’s Collooney Pocket Rocket
  • VHC Turnbull’s Turnstone Prince of Passion JW

Maiden Dog (7:2)

  • 1st Citycroft High Society
  • 2nd Azarin Dundun with Westmount
  • 3rd Pelyma Prince of Thieves
  • Res Faber’s Sufeina Black Jasper
  • VHC Perkins’ Dejare Would You Believe

Novice Dog (8)

  • 1st Chipperlake Sail Away
  • 2nd Meakin’s Oakbark Main Player
  • 3rd Cutter’s Windfly Warhorse for Chosovi
  • Res Cartwright’s Hawk Moth at Rearsbylea
  • VHC Glasspool and Manners’ Moonlake Miles To Go to Mannerpool

Undergraduate Dog (11:1)

  • 1st Palmik Strike It Right
  • 2nd Johnston’s Danluke Lord of the Dance
  • 3rd Rishworth’s Collooney Taylor Made
  • Res Dillon’s Lorbri Billy No Mates JW
  • VHC Neale’s Stormalong Romantic Romeo

Post Graduate Dog (16:2)

  • 1st Wayman’s Speymalt Northern Star
  • 2nd Copley’s Veredon Vanilla Sunrise
  • 3rd Lyons’ Marandike Make It Your Own for Marlbank
  • Res Chappell & Cross’ Blueflight Tiger Mist
  • VHC Mulligan’s Ashkyem Big Star

Mid-Limit Dog (13)

  • 1st Allen’s Zoraden Gingerbread Latte JW
  • 2nd Drakesoak Halloween Twist
  • 3rd Home & Fisher-Home’s Jasarat Genesis
  • Res Whitehead, Smith & Mixides’ Railfield Rainicon in Yialousa JW
  • VHC Wilton-Clark’s Shalfleet Sir Henry

Limit Dog (18)

  • 1st Mycroft’s Supeta’s Breaking Dawn
  • 2nd Morris, Waddell & Service’s Khabaraytime Hello Crosscop JW
  • 3rd Birds’ Sakota Superhero
  • Res Russell’s Glantam Shooting Star
  • VHC Candler-Smith’s Maidenbower Make Believe

Open Dog (13)

  • 1st Howgate & Hull’s Palmik Live To Tell JW
  • 2nd Dillon’s Ch Collooney Billy the Whizz JW
  • 3rd Whitehead, Smith & Mixides’ Citycroft Never Forget
  • Res Wayman’s Cobyco Chasing Stars at Scarletfair
  • VHC Dufty & Morland’s Triken Never Stop Dreaming

Dog CC – Palmik Live To Tell JW

Reserve Dog CC – Ch Collooney Billy the Whizz JW

Best Puppy Dog – Lawleymoon Time Will Tell

Best Veteran Dog – Ch Willingwisp Star Trooper


Bitch Judge – Mrs L Jones

Special Veteran Bitch 7-9 Years (14:4)

  • 1st Ellis’ Ch Railfield Rainflower JW
  • 2nd Vaughan’s Shirotae Silken Lady
  • 3rd Mycroft’s Ch Supetas Bootilicious Babe ShCM
  • Res Harris’ Rearsbylea Restless
  • VHC Wignall’s Starswift Sunset

Special Veteran Bitch 10 + Years (3)

  • 1st Hills’ Shimmeree Blue Chiffon
  • 2nd Grant’s Norcairn Out of the Blue at Windfly
  • 3rd Jones’ Aphrael Aoife of Chelynnah

Minor Puppy Bitch (16:4)

  • 1st Wilton-Clark’s Shelfleet Simply Ceva
  • 2nd Candler’s Thesperia Charis at Maidenbower
  • 3rd Home & Fisher-Home’s Citycroft My Fair Lady of Jasarat
  • Res Whitehead, Smith & MIxides’ Citycroft Bellini
  • VHC Chappell’s Nattah Skys The Limit at Blueflight

Puppy Bitch (11:3)

  • 1st Wood’s Ardencote Star Maker
  • 2nd Howgate & Hull’s Palmik En Vogue
  • 3rd Spencer-Thomas’ Jimanica Jezabel Julie
  • Res Robertson & O’Brien’s Ardencote Starlet of Sheol
  • VHC Gooding’s Tarensay Lip Gloss

Junior Bitch (17)

  • 1st Glaholm’s Gazenorth Gan Canny
  • 2nd Mycroft’s Shiny Sensations Spirit of Love for Supeta (Imp NL)
  • 3rd Lain & Alexander’s Danluke Dance Diva of Lolani
  • Res Wignall’s Starswift Siouxsie Sioux
  • VHC Bayley’s Whisterfield As If By Magic

Yearling Bitch (12)

  • 1st Morris, Waddell & Donaldson’s Nothing Compares to You at Crosscop JW
  • 2nd Turnbull’s Turnstone Mamma Mia
  • 3rd Chappell’s Blueflight Snow Fairy
  • Res Lain & Alexander’s Lolani Minas Tirith
  • VHC Carlton’s Runaround Operettas

Maiden Bitch (13:6)

  • 1st Citycroft My Fair Lady of Jasarat
  • 2nd Citycroft Bellini
  • 3rd Hawker’s Mollytop Chancy Lady
  • Res Nattah Skys The Limit at Blueflight
  • VHC Runaround Operettas

Novice Bitch (7:2)

  • 1st Pitcher’s Willakyme Mayfly at Amphorad
  • 2nd Robinson’s Tarward Romantic Rose
  • 3rd Runaround Operettas
  • Res Severn’s Bella Maria
  • VHC Clewes’ Shardbeck Rainy Daze

Undergraduate Bitch (9:1)

  • 1st Hills’ Shimmeree Chantilly Lace JW
  • 2nd Starswift Siouxsie Sioux
  • 3rd Clewes Shardbeck Cassiopeia
  • Res Hoare’s Tormor Flakey Dove
  • VHC Trouton’s Runnel Forget Me Not

Post Graduate Bitch (24:5)

  • 1st Meakin’s Oakbark Made You Look
  • 2nd Seers’ Espinore Elegant Miss
  • 3rd Allen’s Azarin Corsica at Zoraden JW (Imp Pol)
  • Res Davies’ Pasharif Play Misty for Me
  • VHC Gillespie’s Penbriar Dolce

Mid-Limit Bitch (14:6)

  • 1st Wilton-Clark’s Shalfleet Sweet Reeva
  • 2nd Hills’ Shimmeree Blue Denim
  • 3rd Lawley’s lawleymoon April Showers
  • Res Whitehead, Smith & Mixides’ Citycroft Supanova JW
  • VHC Bennett’s Jzan Zizazaphrina at Alamayn

Limit Bitch (19)

  • 1st Dufty & Morland’s Triken Dreams Come True
  • 2nd Griffiths’ Pelyma Princess Leia
  • 3rd Morris, Waddell & Donaldson’s April Showers at Crosscop
  • Res Mason’s Aphrael What A Performance
  • VHC Walker’s Shoalingam Silver Sorrel

Open Bitch (10)

  • 1st Mycroft’s Ch Supeta’s Eclipse JW ShCM
  • 2nd Davies & Gilmour’s Turnstone Tiger Lily
  • 3rd Robertson & O’Brien’s Ir Ch Sheol Golden Child
  • Res Snelgrove’s Huntinghill Jazzmatazz
  • VHC Julian’s Bluestreak Blonde Ambition

Bitch CC – Triken Dreams Come True

Reserve Bitch CC – Pelyma Princess Leia

Best Puppy Bitch – Ardencote Star Maker

Best Veteran Bitch – Ch Railfield Rainflower JW


Special Awards Classes – Judge: Miss S De Lacey Munday

Special Award Junior Dog or Bitch (20:6)

  • 1st Shiny Sensations Spirit of Love for Supeta (Imp NL)
  • 2nd Nothing Compares to You at Crosscop JW
  • 3rd Stormalong Romantic Romeo
  • Res Whisterfield As If By Magic
  • VHC Webber’s Dark Wing

Special Award Open Dog or Bitch (21:8)

  • 1st Maidenbower Make Believe
  • 2nd April Showers at Crosscop
  • 3rd Khabaraytime Hello Crosscop JW
  • Res Windfly Warhorse for Chosovi
  • VHC Cutter’s Wayhead Cellini for Chosovi JW

Special Award Champion Dog or Bitch (2)

  • 1st Ch Supeta’s Eclipse JW ShCM
  • 2nd Russell’s Ch Juneric Midnight Mischief

BEST IN SHOW – Palmik Live To Tell JW

RESERVE BEST IN SHOW – Triken Dreams Come True

BEST PUPPY IN SHOW – Ardencote Star Maker

BEST VETERAN IN SHOW – Ch Railfield Rainflower JW


Pin It on Pinterest

Share This

Cookies will not run on this website until you 'Accept' them. - more information about our cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close