Show Classes – Judge Mrs S Robertson

Minor Puppy Dog (6)

  • 1st Price’s Elmanash Majestic Gold Among Silkdance
  • 2nd Sykes’ Veredon Vanilla Style
  • 3rd Griffiths’ Pelyma Obi Wan Kenobi
  • Res Butcher’s Pelyma General Grevious
  • VHC Darby’s Marandike White Laboutin

Minor Puppy Bitch (4)

  • 1st Wignall’s Starswift Sunbeam
  • 2nd Sykes’ Veredon Yes Sir I can Boogie
  • 3rd Griffiths’ Pelyma Princess Leia
  • Res Severn’s Rosemary In Blue at Nattah

Puppy Dog (4:2 abs)

  • 1st Pelyma Obi Wan Kenobi
  • 2nd Marandike White Laboutin

Puppy Bitch (6)

  • 1st Davies & Gilmour’s Turnstone Tiger Lily taf
  • 2nd Wignall’s Starswift Sunkissed
  • 3rd Robertson’s Moonlake Make A Wish
  • Res Anderson’s Jasarat Morning Star at Kerrykeel
  • VHC Pelyma Princess Leia

Junior Dog (3:1)

  • 1st Bellamy’s Palmik Celtic Royale JW
  • 2nd Reed’s Phoenixrise Dionysus at Dejare

Junior Bitch (7:1)

  • 1st Cahill & Timberlake’s Chipperlake Stowaway
  • 2nd Seimet, Day & Johnsen’s Demerlay Regrette Rien of Sejoda
  • 3rd Bayley & Price’s Whisterfield Wild Rosemary JW
  • Res Grant’s Windfly Fairy Dust
  • VHC Reed’s Dejare Ma Petite Madame

Maiden Dog (2)

  • 1st Elmanash Majestic Gold Among Silkdance
  • 2nd Phoenixrise Dionysus at Dejare

Maiden Bitch (5)

  • 1st Troughton’s Whisterfield Water Lily
  • 2nd Saxby’s Sunset Promise
  • 3rd Dejare Ma Petite Madame
  • Res Spencer-Thomas’ Jimanica Justine Rose
  • VHC Lee’s Huntspell Meadowsweet

Novice Dog (2:2)


Novice Bitch (3)

  • 1st Chipperlake Stowaway
  • 2nd Osborne’s Loroli Lets Do It with Derohan
  • 3rd Hills’ Shimmeree Blue Denim

Graduate Dog (3:2)

  • 1st Oxton’s Nimrodel Cognac

Graduate Bitch (6:1)

  • 1st Hills’ Shimmeree Black Wincyette
  • 2nd Julian’s Bluestreak Blonde Ambition
  • 3rd Robertson’s Moonlake Mazda
  • Res Wood’s Ardencote Bye Bye Blues
  • VHC Gantides’ Thesperia Atalanta of Calydon

Post Graduate Dog (4)

  • 1st Wignell’s Collooney Stay With Me At Starswift
  • 2nd Candler’s Maidenbower Moderator
  • 3rd Robertson’s Moonlake Morgan
  • Res Welsh’s Sejoda Walking in Memphis

Post Graduate Bitch (10:2)

  • 1st Mycroft’s Supeta’s Dazzalicious JW
  • 2nd Burgess & Hambridge’s Monelli Maid in Manhattan
  • 3rd Neale’s Stormalong Post Haste
  • Res Gantides’ Thesperia Arete
  • VHC Siemet, Day & Johnsen’s Oakbark Myleene of Sejoda

Limit Dog (6:3)

  • 1st Strong & Clinton’s Marleben Magiq Marquis at Mackjama
  • 2nd Clilverd’s Monelli Mississippi
  • 3rd Brown’s Chrispan Crazy Diamond of Hazeacre

Limit Bitch (8:2)

  • 1st Ellis’ Railfield Rainhat
  • 2nd Spencer’s Chelridge Charlies Angel
  • 3rd Becquet & Darby’s Marleben Myracle Moonbeam over Becscott
  • Res Cox’s Rearsbylea Midnight Rose
  • VHC Reed & Pace’s Louidapl Venetian Whirl at Dejare

Open Dog (5:1)

  • 1st Sykes’ Lanakeshena Love in Motion at Veredon
  • 2nd Osborne’s Midnight Dazzler at Derohan
  • 3rd Allen’s Wrenalla Just Giles at Triken Sh CM
  • Res Rishworth’s Daleko Highland Boy

Open Bitch (6:4)

  • 1st Howgate & Hull’s Palmik Midnight Mischief JW ShCM
  • 2nd Neale’s Stormalong Black Narcissus

Veteran Dog (9:3)

  • 1st Webber’s Penbriar Foxhunter
  • 2nd Connatty’s Silkdance Red Admiral Beg Ex
  • 3rd Candler-Smith’s Barmoll Barrister ShCM
  • Res Reed’s Dejare Cobweb
  • VHC Loh’s Yantabella Pandemonium at Caccia

Veteran Bitch (12:4)

  • 1st Osborne’s Derohan Angel’s Venture JW
  • 2nd Wood’s Ardencote Diamond Lil
  • 3rd Burgess’ Welstar As You Like It at Monelli
  • Res Mycroft’s Supeta’s Loverlee
  • VHC Seimet, Day & Johnsen’s Tomarkus Little Mo at Sejoda

BEST DOG – Lanakeshena Love in Motion at Veredon

RESERVE BEST DOG – Collooney Stay With Me At Starswift

BEST PUPPY DOG – Elmanash Majestic Gold Among Silkdance

BEST BITCH – Chelridge Charlies Angel

BEST PUPPY BITCH – Railfield Rainhat

RESERVE BEST BITCH – Starswift Sunbeam


Racing & Lure coursing classes – Judge Mrs E Walker

Special Open Racing Dog (1)

  • 1st Williamson’s Star Solo

Special Open Racing Bitch (4:1)

  • 1st Grant’s Windfly Rosie Nosie
  • 2nd Saxby’s Shimarih Kimmel Huney
  • 3rd Grant’s Windfly Gold Dust Sh CM

Special Open Lure Coursing Dog (5:2)

  • 1st Price’s Whisterfield Jack Be Nimble among Silkdance JW
  • 2nd Monelli Mississippi
  • 3rd Severn’s Nattah Diamond Solitaire

Special Open Lure Coursing Bitch (6:1)

  • 1st Saxby’s Sandspring Sunset Gold
  • 2nd Fursdon’s Whirling Whitethorn
  • 3rd Richards’ Majestic Mulberry
  • Res Severn’s Deljorhea Dream Racer at Nattah
  • VHC Nelson’s Hamiltonian Hetty Sorrel

Special Yearling Lure Coursing Dog (4:1)

  • 1st Moonlake Morgan
  • 2nd Severn’s Delajorhea He’s the One at Nattah
  • 3rd Shennan’s Martinsell Martini Dry

Special Yearling Racing Bitch (2:1)

  • 1st Williamson’s Windfly Over The Rainbow

Special Veteran Racing or Lure Coursing Dog (3:1)

  • 1st Silkdance Red Admiral Beg Ex
  • 2nd Star Solo

Special Veteran Racing or Lure Coursing Bitch (2)

  • 1st Grant’s Norcairn Out Of The Blue at Windfly
  • 2nd Fursdon’s Whirling Whimbrel

Special Winners Racing or Lure Coursing Dog (2:1)

  • 1st Nelson’s Hamiltonian Hurdy Gurdy Man

Special Winners Racing or Lure Coursing Bitch (4)

  • 1st Norcairn Out Of The Blue at Windfly
  • 2nd Richards’ Bustling Bearberry
  • 3rd Fursdon’s Honerable Hobby taf
  • Res Saxby’s Dancing by Moonlight

BEST RACING/LURECOURSING DOG – Moonlake Morgan

BEST RACING/LURE COURSING BITCH – Whisterfield Wild Rosemary JW

BEST RACING/LURE COURSING IN SHOW – Moonlake Morgan

BEST IN SHOW – Railfield Rainhat

RESERVE BEST IN SHOW – Lanakeshena Love in Motion at Veredon

BEST PUPPY IN SHOW – Elmanash Majestic Gold Among Silkdance

BEST VETERAN IN SHOW – Derohan Angel’s Venture JW


Pin It on Pinterest

Share This

Cookies will not run on this website until you 'Accept' them. - more information about our cookies

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close